TVFFAF Medal and Awards Database

You can do a variety of searches  for all TVFFAF medal and awards recipients on this page.
Just use the drop down list to specify what you want to search for, and type all or part of what you want to search for.

EXAMPLES (Updated 20 October 2020)

  • To see all recipients for Lachlan brigade, select “Brigade” from the drop down list, type Lachlan into the search box, and click “Search”
    (you could also type Lac, but because the search will also match partial words the results would also show Lackranna)
  • To see all recipients in 2016, select “Approved On” from the drop down list, type 2016 into the box, and click “Search”
  • To see all recipients of the TFS award, select TFS Award in the drop down box, and type award into the search box.
  • There are 2 types of brigades – Retained and Volunteer. To see all entries for Volunteer brigades, select Type in the drop down list, and type volunteer (or vol) into the search box, then press “Search”. (or type retained (or ret) to see results for Retained brigades)
  • To see all the entries in the database, press the Clear button. (This will clear all the search filters)

Note: The search is not case sensitive, and also works on partial words. So a name search for “john” will give results that include John, Johnston, Johnson, etc.

Search results can be printed, but please set print width to 100%, or Portrait.
Results will be sorted alphabetically by first name.

Search:
Sort by:
Total Records Found: 851, showing 40 per page
NameTFS Award?Approved onBrigadeTypeNotations
Elizabeth Challis 1/03/2012 Binalong Bay Volunteer
Elizabeth Jones 23/2/2009 Fern Tree Retained Gold Award
Elizabeth Joyce Hamer 1/11/2011 Strahan Volunteer 20 yr Clasp
Emma Gardner 26/2/14 Lenah Valley Volunteer
Eric Walters 17/2/02 Stanley Retained
Erna Oswald AWARD 30/5/00 Gravelly Beach Retained
Errol John Gleeson 1/03/2010 Deloraine Retained
Evan Cram 25/2/15 Lenah Valley Volunteer
Faron John Wall 25/2/01 Kingston Retained 20 yr Clasp
Faye Jones AWARD 10/11/05 Sheffield Retained
Fiona Tustian 14/2/11 Natone Volunteer
Fiona Wendy Bennell AWARD 20/2/12 Forth Volunteer
Francis Eric Purcival 17/2/00 Lenah Valley Volunteer 50 yr Gold Clasp
Francis John Howe 26/2/04 Richmond Volunteer 30 yr Clasp
Francis O’Connor 31/1/00 Avoca Volunteer
Frank Chettle 1/03/2004 Wynyard Retained
Frank Valentine Perkins 29/11/2000 Melrose Volunteer
Fransien Otten AWARD 23/02/2010 Ulverstone Retained
Frederick Hannam 4/09/2012 St Helens Volunteer 30 yr Clasp
Gabrial Casimaty AWARD 26/2/11 Richmond Volunteer
Gail Connelly 25/2/00 Tarleton Volunteer
Garrie Friebel 24/2/10 Turners Beach Volunteer
Garry Michael Sullivan AFSM 23/2/2000 Fern Tree Retained 40 yr Clasp
Garry William Kremmer 1/11/2005 Queenstown Retained
Gary Buchanan 24/3/17 Bell Bay Volunteer
Gary John Cooper 28/2/03 Nubeena Volunteer
Gary King 28/2/18 Kingston Retained
Gary Loh 26/2/10 Mt. Nelson Volunteer
Gary Reynolds 1/03/2004 George Town Retained
Gary Sparks 20/2/15 Cambridge Volunteer
Gary Stoward 20/01/2021 Swansea Volunteer
Gavan Andrew Rainbird 7/1/00 Dodges Ferry Volunteer 40 yr Clasp
Gavin Storay 2/2/16 Lilydale Volunteer 20 yr Clasp
Geoff Pinner 18/4/00 Karoola Volunteer
Geoffrey Charles Ryan 25/2/01 Kingston Retained
Geoffrey Clark 21/12/2020 Fern Tree Retained
Geoffrey Gordon Creeley 10/11/05 Sheffield Retained
Geoffrey Kent 14/2/08 Cambridge Volunteer 20 yr Clasp
Geoffrey Mills 1/11/2008 Devonport Retained
George Hoogendorp 21/1/2013 Wynyard Retained